Trakya Üniversitesi Nesne Yönelimli Programlama Semineri

Merhaba millet!

Geçtiğimiz hafta, 2 Mayıs Perşembe günü Trakya Üniversitesinde gerçekleştirdiğim Nesne Yönelimli Programlama seminerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Tabiat olarak yolculukları çok seven bir adamım. Fakat uzun zamandır otobüs seyahati yapmıyordum. Doğal olarak 2 Mayıs sabahı, üç saatlik Kadıköy – Edirne yolculuğu da beni heyecanlandırdı. Aslında bu heyecanın kendisi bile günümün iyi geçeceği konusunda bir işaretti. Velhasıl, saat 12.30 gibi Edirne’ye ulaştım.

Otogardan üniversiteye geçtiğimde, klasik sorularımdan birini sordum: “salon kaç kişilik?” ve “doksan” yanıtını aldım. Laf aramızda, rekorum 1000 kişilik bir katılımcı olunca her etkinlik öncesinde “acaba bu rekoru kırabilecek miyim” diye sorarım kendime. Neyse. Kapısının üzerinde “anfi” yazan fakat aslında amfi olan salona girdiğimde içeride toplam 140 kişi olduğunu öğrendim! Ara boşluklara sandalyeler yerleştirilmiş ve hatta bazı arkadaşlarım ayakta kalmışlardı. İşte bu etkinliğin harika olacağını gösteren ikinci işaret!

Konuşmama başlamadan önce yaklaşık bir on dakika barkovizyon cihazına bağlanmaya çalıştım. Tabii bu arada, salonda bulunan katılımcılar derin bir sohbete başladılar. En nihayetinde ayıptır söylemesi 86. Seminerimi gerçekleştirdiğimden olsa gerek, bir de Allah vergisi ses tonumun da yardımıyla “kükreyerek” konuşmaya başladığımda tüm dikkatleri üzerime çekmeyi başardım 🙂 (Yazının bu kısmında ukalalık yaptığımı düşünebilirsiniz. Şahsen ben de öyle düşünebilirdim. Şu anda da sesli düşünüyorum; acaba ukalalık gibi görünen bu kısmı sansürlesem mi? Ama yok ya kalsın. İyi Böyle.)

Yaklaşık dört buçuk saat süren bu etkinlikte kısaca aşağıdaki konuları ele aldım:

 • Nesne ve Sınıf kavramları
 • Kapsülleme (Encapsulation)
 • Nesne Yapıcılar (Constructor)
 • Kalıtım (Inheritance)
 • Çok biçimlilik (Polymorphism)
 • Soyutlama (Abstraction)
 • Arayüzler (Interface)
 • Biraz da SOLID

Valla ne diyeyim; bol kahkahalı bir etkinlik oldu sonuçta. Ama en nihayetinde biraz da görsel paylaşmak lazım değil mi?

Ve elbette sponsor ürünler:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sevgili Trakya Üniversitesi hocalarına, tüm katılımcılara ve özellikle bu etkinliği organize eden Trakya Üniversitesi MSP’si (Microsoft Student Partner) Özlem ERDEN’e emeklerinden dolayı çok teşekkür ederim.

Nice etkinliklere!

1 thought on “Trakya Üniversitesi Nesne Yönelimli Programlama Semineri

 1. ben bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim hazır sizin gibi perfect birini bulmuşken bir kaç soru sormak istiyorum sorum şu bu yazı sizce nasıl değerlendirmeliyim ?;
  1 ) bakırköydeki bilge adam yazılım kursuna kayıt olup yazı öyle değerlendirmek,
  2)şu an html kodlarını iyi biliyorum PHP ve MYSQL çalışıp kendimi geliştirmek,
  3)bir yere girip çalışmak
  Not : acaba bu 3 şıkkı benim için değerlendirirmisiniz ? açıkçası size karşı dürüst olmak istiyorum ben para kazanma derdinde değilim kesinlikle yeni birşeyler üretme , keşfetme peşindeyim sizin samimiyetinize inanarak ilk defa bu soruları size soruyorum şimdiden teşekkürler…

Leave a Reply